large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Muhammadali Hayit: Mówmy prawdę o wojnie domowej w Tadżykistanie! PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
piątek, 17 maja 2013 21:33

Muhammadali Hayit: Mówmy prawdę o wojnie domowej w Tadżykistanie!Muhammadali Hayit, wiceprzewodniczący Islamskiej Partii Odrodzenia Tadżykistanu (IRP), podczas spotkania Fundacji Dialogu Cywilizacji w dniu 16 marca wezwał władze Tadżykistanu do zachowania  bezstronności i obiektywizmu wobec wydarzeń jakie towarzyszyły wojnie domowej w Tadżykistanie. Podkreślił szczególną rolę protokołu podpisanego podczas serii konsultacji, które odbyły się w Khusdeh w Afganistanie w grudniu 1996 r., Hayit twierdzi, że fakty i okoliczności przedstawiane dzisiaj przez władze Tadżykistanu, a które rzekomo działy się w tamtym czasie, nie są do końca zgodne z prawdą.


"Dokument, który został wyemitowany w tadżyckiej telewizji państwowej ukazuje sytuacje w Khusdeh jako niebezpieczną, i wychwala przedstawicieli rządu, którzy mimo śmiertelnego zagrożenia, pojechali do Khusdeh aby uczestniczyć w negocjacjach z przedstawicielami opozycji Tadżykistanu," powiedział Hayit. "Ale w rzeczywistości sytuacja wyglądała zgoła inaczej. Północna część Afganistanu była pod kontrolą Ahmadshaha Massouda który podczas negocjacji zapewnił pełne bezpieczeństwo obu stronom biorącym udział w negocjacjach w Khusdeh podczas konsultacji." mówi Hayit.

Przypomnimy, że Tadżykistan obchodzi Dzień Jedności Narodowej w dniu 27 czerwca. Szesnaście lat temu, w dniu 27 czerwca 1997 r. zwaśnione strony podpisały w Moskwie ogólny rozejm w sprawie ustanowienia pokoju w Tadżykistanie.

źródło: asia plus

Poprawiony: piątek, 31 maja 2013 18:34