large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

W Londynie odbyły się rozmowy w sprawie etnicznych relacji w Azji Środkowej i Afganistanie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 01 czerwca 2013 20:08

W Londynie odbyły się rozmowy w sprawie etnicznych relacji w Azji Środkowej i AfganistanieJak poinformowało Tadżyckie MSZ w Londynie w dniach 29-30 maja odbyły się obrady okrągłego stołu zatytułowane "Azja Środkowa i Afganistan: Relacje etniczne; Bezpieczeństwo i Współpraca Regionalna”. To dwudniowe wydarzenie zgromadziło delegacje z krajów Azji Środkowej i Afganistanu, na czele z wiceministrami spraw zagranicznych poszczególnych krajów. Obrady zorganizowane zostały przez Biuro Wysokiego Komisarza OBWE ds. Mniejszości Narodowych w ramach wsparcia brytyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Wspólnoty Narodów.


Uczestnicy dyskusji ponoć wymienili poglądy na rolę transgranicznych grup etnicznych w stosunkach międzyetnicznych w krajach Azji Środkowej i Afganistanie i przedstawili możliwe wyzwania, które mogą zaistnieć w regionie po wycofaniu sił międzynarodowych z Afganistanu pod koniec 2014 roku.
Tadżykistan na tym spotkaniu był reprezentowany przez wiceministra spraw zagranicznych, Nizomiddina Zohidova i szefa departamentu ds. konstytucyjnych gwarancji praw człowieka w ramach Biura Wykonawczego prezydenta, Muzaffara Ashourova.


Przedstawiciele Tadżykistanu poinformowali o doświadczeniach i osiągnięciach Tadżykistanu w sprawie prawnych regulacji stosunków międzyetnicznych i ochrony praw mniejszości etnicznych.
W spotkaniu wziął udział również Specjalny Przedstawiciel Sekretarza Generalnego ONZ ds. Afganistanu, Jan Kubis i specjalny przedstawiciel Sekretarza Generalnego Narodów Zjednoczonych ds. Azji Środkowej Miroslav Jenca, który jest również szefem Regionalnego Centrum dyplomacji prewencyjnej w Azji Środkowej (UNRCCA).


źródło: asia plus

Poprawiony: sobota, 22 czerwca 2013 11:49