large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Francuska firma nawiązuje współpracę z Tadżykistanem PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
niedziela, 14 lipca 2013 09:13

Francuska firma nawiązuje współpracę z TadżykistanemW raporcie opublikowanym na konferencji prasowej w Duszanbe, główny dyrektor geologii w Tadżykistanie Azim Ibrohim 9 lipca oznajmił, że francuskie przedsiębiorstwo Areva Mines (jeden z największych wydobywców uranu na świecie) jest zainteresowane współpracą z Tadżykistanem. "Rząd obecnie przygotowuje pakiet dokumentów dotyczących  współpracy z Areva," powiedział główny geolog Tadżykistanu. Projekt współpracy został rozpatrzony i zatwierdzony przez wszystkie ministerstwa i organizacje, w tym Agencję bezpieczeństwa jądrowego i odpadów promieniotwórczych.

Według niego, francuska firma ma zamiar wykonać prace poszukiwawcze i jeżeli natrafią na złoża to wystosują do rządu dokumenty o pozwolenie na wydobycie.

Areva Mines jest jednym z oddziałów Areva SA, francuskiej wielonarodowej korporacji przemysłowej z siedzibą w miejscowości Courbevoie, nieopodal Paryża. Areva SA jest znana głównie z energetyki jądrowej, choć również prowadzi interesy w innych gałęziach energetycznych.
Największa spółka grupy Arevy - Areva NP, została stworzona przez pochłonięcie oddziału energetyki jądrowej niemieckiego Siemensa co pozwoliło na zmodernizowanie reaktora wodno-ciśnieniowego trzeciej generacji EPR o mocy 1600 MW.

Źródło: Asia Plus

Poprawiony: wtorek, 23 lipca 2013 11:39