large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Szkody spowodowane przez Zayda Saidova obciążyły budżet krajowy na 38 milionów somoni PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 23 lipca 2013 12:09

Szkody spowodowane przez Zayda Saidova obciążyły budżet krajowy na 38 milionów somoniSzkody spowodowane przez Zayda Saidova obciążyły budżet krajowy na 38 milionów somon iAgencja ds. kontroli finansowej i zwalczania korupcji zakończyła śledztwo w sprawie finansowej i gospodarczej działalności Toj Sokhtmon Bainalmillal, firmy należącej do byłego ministra przemysłu Zayda Saidova i jego rodziny. Oficjalne źródło agencji antykorupcyjnej ujawnia przypadki bandyckich napadów oraz uchylania się od płacenia podatków na dużą skalę.

Firma Toj Sokhtmon Bainalmillal fałszowała dokumenty i ukradła 47 milionów somoni z gminnych funduszy Duszanbe podczas budowy najwyższej wieży w mieście, 20-piętrowego Duszanbe Plaza. To samo przedsiębiorstwo zdołało również ukraść 945 500 somoni podczas budowy szkoły nr 8. W latach 2009-2012 Toj Sokhtmon Bainalmillal fałszywała dokumenty i nie wpłaciła 11.5 miliona somoni podatków.

Łączna wartość szkód spowodowanych przez Zayd SAIDOV dla budżetu państwa wynosi 38 milionów somoni, w tym 19.6 miliona somoni podatków.
Przypominamy, że Zayd Saidov, który jest inicjatorem powstania partii "Nowego Tadżykistanu", otrzymał zarzuty oszustw na masową skalę, korupcji i poligamii. Obecnie jest tymczasowo aresztowany.

Zayd Saidov został zatrzymany 19 maja pod zarzutem korupcji. Został pozbawiony immunitetu parlamentarnego. 22 maja sąd w dzielnicy Firdavsi w Duszanbe wydał nakaz aresztowania Zayda Saidova. Nakazano zamknięcie go w areszcie śledczych. Sąd orzekł również, że Zayd Saidov nie może być zwolniony za kaucją.

Władze skonfiskowały własność Zayda Saidova i jego najbliższych krewnych. Pięć samochodów należących do Zayda Saidova i jego synów, a także ich domy zostały skonfiskowane. Miejsca pracy również zostały skonfiskowane lecz później opuszczone.

W dniu 17 czerwca, dochodzenie w przypadku Zayda Saidova zostało sklasyfikowane jako tajne. Saidov nie przyznaje się do winy i twierdzi, że ta sprawa ma podłoże politycznie.

Źródło: Asia Plus

Poprawiony: sobota, 27 lipca 2013 17:07