large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Wzrost PKB w Tadżykistanie w trzecim kwartale na poziomie 7,2% PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 04 stycznia 2014 12:27

Wzrost PKB w Tadżykistanie w trzecim kwartale na poziomie 7,2%Eksperci z Euroazjatyckiego Banku Rozwoju ( EDB ) uważają, że pomimo stosunkowo niskiego wzrostu produktu krajowego brutto (PKB) wynoszącego 1,6% w krajach Wspólnoty Niepodległych Państw w trzecim kwartale (Q3 ) tego roku, państwa w regionie wykazują w większą aktywność gospodarczą. Departament badań EDB twierdzi, że państwa regionu Azji Środkowej skorzystały na poprawie sytuacji gospodarczej na świecie i same potrafiły osiągnąć silniejszą pozycję ekonomiczną.

Średni wzrost  PKB w państwach WNP wyniósł 1,6 % w skali roku. Największy wpływ na wzrost PKB miał wzrost wymiany handlowej, rozwój budownictwa oraz sektora usług. Takie dziedziny gospodarki jak spadek  produkcji przemysłowej i działalności inwestycyjnej były głównymi czynnikami hamującymi rozwój gospodarczy,

Według raportu opublikowanego przez Euroazjatycki Bank Rozwoju, Wzrost gospodarczy w Tadżykistanie pomimo spadku produkcji przemysłowej o 0,9% wyniósł 7,2%.

Euroazjatycki bank rozwoju został założony na wniosek prezydentów Rosji i Kazachstanu. Później porozumienie w sprawie utworzenia banku podpisały Armenia, Tadżykistan oraz Białoruś. W najbliższym czasie do tego grona może dołączyć się również Kirgizja. Nowa instytucja finansowa jest atrakcyjna ze względu na swoją tekę inwestycyjną, która już wkrotce może wynosić 1,5 miliarda dolarów. Wypada dodać jeszcze jedną liczbę: ogólne koszty projektów inwestycyjnych, jakie rozpatruje obecnie bank, zbliżają się do 17 miliardów dolarów.

źródło: asia plus

Poprawiony: środa, 15 stycznia 2014 12:35