large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Emomali Rachmon: Zrobimy wszystko, aby Tadżykistan był niezależny energetycznie PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 13 stycznia 2014 15:40

Emomali Rachmon: Zrobimy wszystko, aby Tadżykistan był niezależny energetycznie„Ponad 12 mld Somoni zostało przekazane w ciągu ostatnich siedmiu lat, celem wzmocnienia sektora energetycznego w Tadżykistanie”, powiedział prezydent Tadżykistanu Emomali Rachmon w dniu 10 stycznia podczas ceremonii otwarcia elektrociepłowni Duszanbe – 2. Według prezydenta wszystkie funduszy zostały przekazane na budowę nowych i odbudowę starych strategicznych elektrowni.

" Obecnie  w całym kraju realizowane jest 10 projektów inwestycyjnych o łącznej wartości sześciu miliardów Somoni, "powiedział prezydent , przypominając , że rozwój gospodarki kraju zależy bezpośrednio od efektywnego wykorzystania zasobów wodnych .

"Dlatego uważamy, że budowa średnich i dużych hydroelektrowni, może zapewnić niezależność energetyczną, a także jest kluczem do rozwiązania problemów społeczno gospodarczych w kraju." powiedział Rachmon.

Tadżykistan przy produkcji energii elektrycznej opiera się niemal wyłącznie o energię  wodną pozyskiwaną z hydroelektrowni. Nadwyżki energii wyprodukowane w miesiącach wiosennych i letnich sprzedawane są do krajów sąsiednich, m.in. do Afganistanu. Problem powstaje w miesiącach zimowych, gdy wody w zbiornikach jest mało i w kraju brakuje energii elektrycznej.
Źródło: Asia plus

Poprawiony: czwartek, 30 stycznia 2014 15:44