large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Kto odpowiedzialny za zaognienie sytuacji na granicy? PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
poniedziałek, 13 stycznia 2014 15:45

Kto odpowiedzialny za zaognienie sytuacji na granicy?W oświadczeniu wydanym w dniu 11 stycznia 2014r. Tadżyckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych oskarżyło Kirgistan za wywołanie wymiany ognia na granicy. Strona Tadżycka wyraża również poważne zaniepokojenie ostatnimi wydarzeniami oraz obecną sytuacją pomiędzy Tadżykistanem a Kirgistanem.

W oświadczeniu Tadżyckiego MSZ możemy przeczytać, że pomimo podpisanego w dniu 7 stycznia porozumienia w sprawie demarkacji wspólnej granicy, strona tadżycka postanowiła wznowić prace budowlane na drodze Koktash-Aksai-Tamdyk.
Strona Tadżycka jednocześnie podkreśla, że użycie siły nie jest sposobem na rozwiązanie obecnej sytuacji. Tadżyckie MSZ podkreśla, że takie działania ze strony Kirgiskiej pogarszają więzi braterstwa i sąsiedztwa pomiędzy Tadżykistanem a Kirgistanem.

Kirgistan za to żąda, aby Tadżykistan za nielegalną uznał akcję jego sił zbrojnych na wspólnej granicy, w wyniku której pogorszyły się stosunki pomiędzy obydwoma krajami.

Kirgistan opublikował raport, w którym obwinia Tadżykistan o sprowokowanie zbrojnego incydentu na granicy. Kirgistan chce, aby Tadżykistan wypłacił odszkodowanie za straty poniesione podczas incydentu. W raporcie zawarto informacje o tym, że straty poniesiono na budowie drogi mającej omijać teren Tadżykistanu.

 

Źródło: Asia plus

Poprawiony: czwartek, 30 stycznia 2014 15:48