large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Kolejny rok bez porozumienia z Uzbekistanem w sprawie dostaw gazu PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 15 stycznia 2014 16:21

Kolejny rok bez porozumienia z Uzbekistanem w sprawie dostaw gazuWedług oczekiwań, Tadżykistan ma w tym roku zakupić od Uzbekistanu około 160 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego po cenie 300,00 USD za 1000 metrów sześciennych. Jednak jak do tej pory Tadżykistan i Uzbekistan nie osiągnęły jeszcze porozumienia w sprawie przesyłania gazu ziemnego w 2014 roku.

Tadżykistan planuje import 220 mln metrów sześciennych gazu ziemnego z Uzbekistanu w 2015 r. i 270 mln metrów sześciennych w 2016 roku .

Przypominamy, że w roku ubiegłym Tadżykistan i Uzbekistan nie osiągnęły porozumienia w sprawie przesyłania gazu ziemnego. W wyniku braku porozumienia Uzbekistan zawiesił dostawy gazu za pośrednictwem gazociągu do Tadżykistanu w dniu 31 grudnia 2012. Taki rozwój sprawy poważnie zaszkodził działalności niektórych przedsiębiorstw w Tadżykistanie, m.in. dwóm największym cementowniom, które straciły źródło energii do produkcji cementu.

Uzbekistan jako dostawca gazu do Tadżykistanu, w latach ubiegłych okresowo wstrzymywał dostawy gazu do sąsiada, oskarżając Tadżykistan za brak terminowych wpłat za wysłany surowiec.

Uzbeckie ceny gazu ziemnego zmieniają się bowiem co kwartał w zależności od trendów światowych i Tadżykistan musiał dokonać przedpłat co dziesięć dni.

źródło: asia plus

Poprawiony: piątek, 31 stycznia 2014 16:25