large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Kirgiskie ćwiczenia wojskowe przy granicy z Tadżykistanem PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
niedziela, 19 stycznia 2014 09:23

Kirgiskie ćwiczenia wojskowe przy granicy z TadżykistanemNiepokojące wieści docierają z okolic granicy Tadżykistanu z Kirgistanem. Według opublikowanych przez serwis rferl.org informacji, kirgiska armia prowadzi ćwiczenia wojskowe z udziałem rezerwistów w obwodzie batkeńskim, przy spornej granicy z Tadżykistanem.


Do udziału w ćwiczeniach wezwani zostali wszyscy mężczyźni w wieku do 50 lat zamieszkujący ten obwód. Władze Tadżykistanu jak dotąd nie zajęły stanowiska w sprawie ćwiczeń kirgiskich rezerwistów w pobliżu spornej granicy.
Kirgiskie ćwiczenia to prawdopodobnie pokaz siły w związku z napiętą sytuacją z Tadżykistanem.

W dniu 11 stycznia pomiędzy tymi państwami doszło do incydentu w wyniku którego pięciu kirgiskich pograniczników oraz jeden policjant zostali przewiezieni do szpitala. Służby graniczne Kirgistanu oskarżyły Tadżykistan o sprowokowanie wymiany ognia, która jeszcze bardziej zaogniła stosunki pomiędzy obydwoma państwami.

Według tadżyckich raportów, spór pomiędzy strażnikami granicznymi obu państw wybuchł po tym, gdy tadżyccy strażnicy zwrócili uwagę i nakazali zakończenie prac robotnikom prowadzącym prace drogowe w spornym rejonie na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu.
Wymiana ognia nastąpiła podobno przy punkcie ujęcia wody, gdzie pogranicznicy obu państw pokłócili się.
Źródło: Asia plus, rferl.org


Poprawiony: sobota, 01 lutego 2014 09:35