large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne w Tadżykistanie do końca 2017r. PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
środa, 22 stycznia 2014 09:35

Obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne w Tadżykistanie do końca 2017r.Tadżykistan rozpoczął rozmowy, w których bierze udział reprezentacja ONZ, których celem jest wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego do 2017 r.


Biuro WHO w Tadżykistanie oraz ministerstwo zdrowia zorganizowało rozmowy okrągłego stołu dot. ubezpieczeń zdrowotnych. Władze Tadżykistanu chciałyby, aby do 2017 r. udało wprowadzić się obowiązkowe ubezpieczenia zdrowotne, opierając się przy tym na innych pozytywnych doświadczeniach w tym temacie innych krajów w regionie, jak np. Mołdawii.

Ubezpieczenia zdrowotne to element reformy systemu zdrowotnego Tadżykistanu, wspieranego przez Światową Organizację Zdrowia.
Światowa Organizacja Zdrowia zapowiedziała wsparcie dla tadżyckiego programu reformy systemy ochrony zdrowia zarówno pod względem finansowym jak i organizacyjnym. Według WHO, podstawowym celem powinno być zapewnienie wysokiej jakości usług opieki zdrowotnej i lepsza opiekę finansową dla społeczeństwa, w szczególności dla najbadziej narażonych grup.

Według tadżyckiego prawa krajowego zatwierdzonego w 2008 roku, obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne miało zostać wprowadzone w Tadżykistanie do końca 2014 r. Ministerstwo zdrowia zwróciło się jednak w tej sprawie do WHO, proponując wprowadzenie tego obowiązku do końca 2017 roku.

Źródło: euro.who.int

Poprawiony: sobota, 01 lutego 2014 09:40