large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan poszukuje rosyjskich inwestorów w sektorze energetyki wodnej PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
niedziela, 02 lutego 2014 22:24

Tadżykistan poszukuje rosyjskich inwestorów w sektorze energetyki wodnejPodczas konferencji „Rosja-Tadżykistan, dialog biznesu”, o której niedawno pisaliśmy, Przewodniczący Państwowej Komisji Tadżykistanu ds. Inwestycji, Qodir Qosim ogłosił, że Tadżykistan poszukuje inwestorów pragnących zainwestować w tadżycki sektor energetyki wodnej.

Konferencja zgromadziła ponad 30 przedstawicieli rosyjskiego biznesu oraz 40 tadżyckich przedsiębiorców, którzy omawiali kwestie przyciągania inwestycji oraz sposoby wzmocnienia partnerstwa biznesowego pomiędzy oboma państwami.

"Rząd Tadżykistanu przygotował  szereg interesujących projektów inwestycyjnych, mamy więc nadzieję, że do zrealizowania tych projektów przyciągniemy zagranicznych inwestorów”, powiedział Qosim, podkreślając również, że zasoby wodne i energetyczne Tadżykistanu umożliwiają generowanie 530 miliardów kWh energii elektrycznej rocznie.

Qosim powiedział również, że budowa elektrowni wodnych jest jednym z istotniejszych elementów dla rozwoju gospodarki Tadżykistanu.

Na chwilę obecną w Tadżykistanie działa 125 – tadżycko-rosyjskich przedsiębiorstw ; piętnaście z nich rozpoczęło działalność w ciągu ostatnich trzech lat. Większość tadżycko-rosyjskich spółek posiada siedziby w Duszanbe lub w miastach północnej prowincji Sughd.

W 2013 r., wzajemna wymiana handlowa pomiędzy Tadżykistanem a Rosją wyceniona została na około 1,029 miliarda dolarów, co stanowiło jednak spadek o około 3,5% w stosunku do roku 2012.

Rosja jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Tadżykistanu. W zeszłym roku Rosja była odpowiedzialna 10,6 % całkowitego eksportu 22 % całkowitego importu z i do Tadżykistanu.

źródło: asia plus

Poprawiony: poniedziałek, 10 lutego 2014 22:37