large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżyckie i Kirgiskie władze chcą ostatecznego wyznaczenia granic państwowych PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
niedziela, 02 lutego 2014 22:38

Tadżyckie i Kirgiskie władze chcą ostatecznego wyznaczenia granic państwowychJak informuje serwis worldbulletin.net, władze Kirgistanu i Tadżykistanu zdecydowały się na podjęcie kroków mających załagodzić wzajemne stosunki pomiędzy oboma państwami a także raz na zawsze rozwiązać problem który od lat zaogniał sytuację na linii Kirgistan-Tadżykistan.

Władze oby państw zdecydowały się na ostateczne rozwiązanie przyczyn istniejącego konfliktu granicznego. W tym celu władze Kirgistanu i Tadżykistanu chciałaby dokonać ostatecznej demarkacji wspólnej granicy i odstąpić od wspólnego administrowania terenem granicznym.

W dniu 11 stycznia na granicy Tadżykistanu z Kirgistanem doszło do incydentu w wyniku którego pięciu kirgiskich pograniczników oraz jeden policjant zostali przewiezieni do szpitala. Służby graniczne Kirgistanu oskarżyły Tadżykistan o sprowokowanie wymiany ognia, która jeszcze bardziej zaogniła stosunki pomiędzy obydwoma państwami.

Według tadżyckich raportów, spór pomiędzy strażnikami granicznymi obu państw wybuchł po tym, gdy tadżyccy strażnicy zwrócili uwagę i nakazali zakończenie prac robotnikom prowadzącym prace drogowe w spornym rejonie na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu.

Wymiana ognia nastąpiła podobno przy punkcie ujęcia wody, gdzie pogranicznicy obu państw pokłócili się.

źródło: asiaplus, worldbulletin.net