large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Tadżykistan wydobywa coraz mniej gazu ziemnego PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
czwartek, 06 lutego 2014 16:40

Tadżykistan wydobywa coraz mniej gazu ziemnegoW Tadżykistanie panuje coraz większa presja na poszukiwanie nowych złóż gazu ziemnego i ropy naftowej. Jak informuje Ministerstwo Energetyki i Zasobów Wodnych, Tadżykistan w roku ubiegłym wyprodukował zaledwie 4 mln metrów sześciennych gazu ziemnego, co stanowi spadek aż o 63,6 % w porównaniu do roku 2012.

Jak podaje oficjalny komunikat  Ministerstwa Energetyki i Zasobów Wodnych zmniejszenie produkcji gazu ziemnego w Tadżykistanie jest wynikiem wyczerpania się możliwości eksploatacji złóż gazu ziemnego w kraju.

W związku z wyczerpywaniem się zasobów już odkrytych złóż, w Tadżykistanie trwają intensywne prace poszukiwawcze za nowymi złożami węglowodorów. W pracach poszukiwawczych uczestniczą m.in.: rosyjski Gazprom, Kanadyjski Tethys Petroleum Limited, tadżycko-szwajcarska spółka JV Somon Oil oraz tadżycko-austraiacka spóła JV Petroleum Sughd.

Według szacunków ekspertów, łączne zasoby wydobywane w Tadżykistanie mogą osiągnąć około miliarda ton ropy. Prace poszukiwawcze oraz eksploatacyjne wymagają jednak znacznych nakładów finansowych, ze względu na fakt, że złoża znajdują się bardzo głęboko i konieczne jest wykonywanie odwiertów na głębokość od 6,5 do 8 kilometrów.

źródło: asia plus

Poprawiony: sobota, 15 lutego 2014 16:43