large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Potyczki z przemytnikami narkotyków na granicy z Afganistanem PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
sobota, 08 lutego 2014 19:32

Potyczki z przemytnikami narkotyków na granicy z AfganistanemFunkcjonariusze Państwowego Komitetu Bezpieczeństwa Narodowego poinformowali o udanej akcji w wyniku której uniemożliwiono przemyceniu dużej ilości afgańskich narkotyków do Tadżykistanu. Jak informuje serwis Asia Plus, przemyt miał przebiegać przez południową dzielnicę kraju, Khalton.


Według informacji opublikowanych przez serwis Asia Plus, oficerowie bezpieczeństwa zauważyli dwóch uzbrojonych afgańskich handlarzy narkotyków, którzy nielegalnie przekraczali rzekę graniczną w dzielnicy Qumsangir.

W wyniku potyczki, jeden z przemytników został zabity, a funkcjonariusze przechwycili ponad 53 kilogramy narkotyków, jakie zostały znalezione przy przemytnikach.
Przez Tadżykistan wiedzie jedna z głównych tras przerzutu narkotyków z Afganistanu - pierwszego na świecie producenta opium, które eksportowane jest głównie do Rosji i krajów Europy

W ostatnich latach Tadżykistan prowadzi ściślejszą kontrolę swoich granic pod kątem przemytu narkotyków, uczestnicząc wraz z ONZ w antynarkotykowych operacjach pod hasłem „Topaz”. W 2003 roku służby graniczne zatrzymały przemyt około sześciu ton heroiny, co jednak jest tylko niewielką częścią ogólnej produkcji, która w Afganistanie, jak szacuje ONZ, wynosi około 3600 ton. Ogólnie szacuje się, że narkotyk jest transportowany na obszarze Tadżykistanu w ilości 100 ton rocznie. Niemalże całą heroinę przewozi się z tego kraju rzekami, w samochodach lub na zwierzętach pociągowych.

Źródło: Asia plus, bibula.com

Poprawiony: poniedziałek, 17 lutego 2014 19:41