large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Wstępne dochodzenie w sprawie incydentu na tadżycko-kirgiskiej granicy zakończy się do 10 lutego PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
niedziela, 09 lutego 2014 20:03

Wstępne dochodzenie w sprawie incydentu na tadżycko-kirgiskiej granicy zakończy się do 10 lutegoTadżyckie i Kirgiskie grupy pracujące na spornych obszarach przy granicy Tadżykistanu i Kirgistanu w okolicach Isfara zapowiedziały, że wstępne dochodzenie w sprawie incydentu z dnia 11 stycznia zostanie zakończone do 10 lutego, poinformował serwis Asia Plus.

Jeden z członków grupy dochodzeniowej poinformował o decyzji zatwierdzonej przez obie strony, że wstępne wyniki dochodzenia nie zostaną upublicznione.

Grupy pracują obecnie nad ustaleniem która strona pierwsza otworzyła ogień. W tym celu powołani do tego przedstawiciele obu państw przesłuchują funkcjonariuszy straży granicznej obu krajów, mieszkańców i przypadkowych obserwatorów.

W celu wyjaśnienia incydentu, który wydarzył się 5 lutego na spornej granicy Tadżykistanu i Kirgistanu powołano trzy grupy: 1 )grupa do spraw wojskowych i granicznych , 2)grupa do wyznaczenia i wytyczenia granic , 3)grupa ds. dróg przygranicznych.

Grupy robocze zostały powołane w celu wyjaśnienia incydentu na granicy i załagodzenia stosunków pomiędzy Tadżykistanem i Kirgistanem.

W dniu 11 stycznia pomiędzy tymi państwami doszło do incydentu w wyniku którego pięciu kirgiskich pograniczników oraz jeden policjant zostali przewiezieni do szpitala. Służby graniczne Kirgistanu oskarżyły Tadżykistan o sprowokowanie wymiany ognia,  co jeszcze bardziej zaogniło stosunki pomiędzy obydwoma państwami.
Według tadżyckich raportów, spór pomiędzy strażnikami granicznymi obu państw wybuchł po tym, gdy tadżyccy strażnicy zwrócili uwagę i nakazali zakończenie prac robotnikom prowadzącym prace drogowe w spornym rejonie na granicy Tadżykistanu i Kirgistanu.

Wymiana ognia nastąpiła podobno przy punkcie ujęcia wody, gdzie pogranicznicy obu państw pokłócili się.

źrodło: asia plus

Poprawiony: poniedziałek, 24 lutego 2014 20:06