large small default
baner
Tadżykistan - Tojikiston
  Kraj, Ludzie, Przyroda

Ikona Sergiusza z Radoneża przybędzie do Duszanbe PDF Drukuj Email
Doniesienia prasowe
Wpisany przez Paweł Guzek   
wtorek, 11 lutego 2014 22:28

Ikona Sergiusza z Radoneża przybędzie do DuszanbeJuż wkrótce do Tadżykistanu przywieziona zostania ikona Sergiusza z Radoneża. Jak informuje serwis Asia Plus, wierni będą mogli modlić się przy pomocy tej ikony w Prawosławnej Rosyjskiej Katedrze pod wezwaniem Świętego Mikołaja w Duszanbe.

Sergiusz z Radoneża (Сергий Радонежский; ur. według tradycji 3 maja 1314 w Barnicach, zm. 1392) – święty Kościoła prawosławnego, odnowiciel życia monastycznego średniowiecznych ziem ruskich, wyniszczonych przez najazdy mongolskie.

Życie Sergiusza z Radoneża jest znane głównie na podstawie napisanego 26 lat po jego śmierci hagiograficznego żywotu, którego autorem był mnich przebywający w założonym przez Sergiusza monasterze Św. Trójcy, Epifaniusz Mądry. Pamiętał on osobiście bohatera żywotu, dodatkowo zaś zajął się porządkowaniem jego pism i innych materiałów na potrzeby pracy. Obszerny tekst został następnie skrócony przez Pachomiusza Serba i to w jego wersji (choć znacznie słabszej literacko) jest on dzisiaj szerzej znany.

Sergiusz z Radoneża czczony jest w Rosyjskim Kościele Prawosławnym jako opiekun tegoż Kościoła, zwany ihumenem ruskiej ziemi.
Źródło: Asia plus, wikipedia